מגמות השינוי בעולם רואי החשבון

משרדי רואי חשבון :

כמה מגמות עסקיות ייעלמו בתוך כמה שנים. מגמות אחרות ישנו את הדרך בה אנו עובדים. חברות שרוצות לצמוח מתעמקות בהבנת המגמות, קובעת אסטרטגיה, יעדים ותוכניות פעולה במטרה לקבוע מהלכים שיביאו את העסק למקום שבו הם חפצים להיות. חברות מתקדמות הן אלה שיכולות לראות את התמונה הגדולה יותר ולאמץ שיטות עבודה חדשות.גם חברות רואי חשבון מאמצות את המגמות הללו ומשנות את שיטות העבודה היום יומיות שלהם.

משרד וירטואלי – חיסכון נדל"ני והגברת יעילות

הודות למכשירים ניידים ולמחשוב ענן, חסמים גיאוגרפיים אינם רק נשחקים הם מתבטלים. מגמה זו רלוונטית במיוחד לחברות קטנות ובינוניות. שימוש בפלטפורמות שיחות ועידה , כגון סקייפ, WebEx ו Join.me, מייצרות תמונת מצב שכבר אין צורך לקיים פגישות פיזיות עם הלקוחות.

קיימות מספר פלטפורמות  מבוססות אינטרנט שמאפשרות להעסיק עובדים וירטואליים. באמצעות שירותים מ- Dropbox, Google Apps and Box, חברי הצוות יכולים לעבוד ולשתף קבצים באופן מידי. טלפון חכם לכל אדם , אימייל ואפליקציות להעברת הודעות מידיות כגון מסנגר מאפשרות להתחבר ולשתף פעולה עם עובדים מכל מקום במהלך היום.

המעבר הזה אל המשרד הווירטואלי נכון בהרבה מקצועות נוספים. האימוץ של טכנולוגיות ענן יכולה לשפר באופן ניכר את יכולתו של משרד רו"ח להתרחב. באופן זה לקוחות יכולים לתקשר עם רואה החשבון שלהם מכל מקום בעולם (שיש בו אינטרנט), חברות יכולות להגדיל את כוח העבודה שלהם מבלי להגדיל את התקורה שלהם או את גודל המשרד שלהם.

חברות קטנות המעוניינות להעסיק עובדים נוספים במהלך עונות השיא ( זמן הגשת דוחות המס), יכולות לשכור עזרה עונתית ולהוריד אץ רמת העומס באופן נקודתי. רואי חשבון שנהנים לעבוד מהבית, יכולים לעבוד מרחוק. אלו המעדיפים את הסביבה המסורתית יותר, צפויים לעבוד בחברות גדולות יותר, שעדיין שומרות על צוות פנימי גדול.

עודדו את הלקוחות להשתמש בענן, ברוח דומה של המשרד וירטואלי, ההגירה אל הענן היא הליך איטי שגדל בהתמדה.

עידוד הלקוחות להעביר את נתוני הנהלת החשבונות שלהם מתוכנת שולחן העבודה המסורתית לפתרון ענן חשבונאות, כמו QuickBooks ® Online, הוא האינטרס הטוב ביותר שלך כרואה חשבון. למה? על פי מחקרים עולה  ש 52% מהמשתמשים ראו ירידה בשגיאות הפיננסיות.

כלומר, לא צריך להמתין שהלקוחות ימסרו את הספרים שלהם כדי שתוכל לעבוד, אתה מתחיל עם נתונים מדויקים, הכל מאורגן (לא קופסת נעליים מלאה קבלות). שינוי זה נותן לך את ההזדמנות  ואת הזמן הנוסף כדי לפתח שירותים נוספים מעבר לתפקיד יועץ פיננסי מסורתי.

מרואה חשבון ליועץ אסטרטגי

יועץ נאמן הינו רכיב קריטי למשרד רואי חשבון, צפוי כי סביב 80% מההכנסות בשנת 2017 יהיו  תוצאה של שירותי ייעוץ. השינויים הטכנולוגיים כגון תוכנת ענן פתחה הזדמנויות מדהימות לרואי חשבון להציע שירותים נוספים. באופן מהיר מוחלפת עבודת הכפיים המייגעת במשהו חדש, הזדמנות לרואי חשבון לחשוב אסטרטגית על החסרונות הפיננסיים של לקוחותיהם ולהציע דרכים לעזור. רואי חשבון יידרשו להבנה בתחומים חדשים.

לאור העובדה שרואה החשבון בעל גישה למסד הנתונים של הלקוחות בכל זמן נתון, הוא יוכל לתת שרותי ערך מוסף ללקוח . כיועץ, רואה החשבון יכול להשתמש בכל המידע שהוא אסף על מצבו האישי, הפיננסי ועסקי של הלקוח.  להשיא עצות ליצירת תוצאות טובות יותר וכיצד להימנע מבעיות. מגמה זו רק מתחילה ,וניתן לזהות שמספר רב של חברות רואי חשבון שנותנות ללקוחות שלהם ערך מוסף הן אלה שלא מאבדות את התחרותיות שלהם ואת היכולת לשמור על לקוחות.

ההשפעה הגדולה ביותר של מגמה זו תהיה על היחסים בין רואי החשבון ללקוחותיהם. כאשר לקוחות מסתמכים יותר ויותר על רואי החשבון שלהם כדי לספק ניתוח מהיר של הנתונים הפיננסיים שלהם בזמן אמת, רואה החשבון יהפוך להיות גורם משמעותי בקבלת ההחלטות ובעל אינטראקציה גדולה יותר, לטווח ארוך יותר ובאופן רווחי יותר.

חשוב לציין, ההזדמנות  מייצרת גם אחריות!

זו אינה רק חדשנות במוצר מדובר בשינוי תפיסתי של מוסד רואי החשבון. בקרוב, רואי החשבון המצליחים ביותר יצטרכו להיות בקיאים בביצוע ניתוח תזרים מזומנים, יישום מערכות חיזוי תקציב ותכנון פרישה.

עולם החשבונאות משתנה תמיד. האם אתה שייך לחברות המתקדמות שפועלות לאור המגמות הללו?