חזון

חזון: האם עסק חייב לחזון? מי מגדיר את החזון? למי הוא מיועד? האם כל חזון הוא בעל ערך? כיצד ניתן לדעת אם הוא בעל ערך?

בספרו " עליסה בארץ הפלאות " של לואיס קרול  מתקיים דו שיח בין עליסה לבין החתול: התואיל להגיד לי, בבקשה, באיזו דרך עלי ללכת מכאן?" שאלה אליס, "זה תלוי במידה רבה לאן את רוצה להגיע." – אמר החתול, "לא אכפת לי כל כך לאן. – " אמרה אליס, "אם כך, לא משנה באיזו דרך תלכי." אמר החתול, " – בתנאי שאגיע לאנשהו" הוסיפה אליס כהסבר, "בטוח שתגיעי" אמר החתול "אם רק תתמידי בהליכה".

לא מעט מנהלים או מנהיגים מתחמקים מהעניין של חזון כי יש בו משהו מאוד מחייב, ברגע שהגדרת חזון למעשה קיבעת את המצפן ואת הכיוון של החברה שלך, בכל פעם כשאתה רוצה ללכת אליך לוודא שאתה לא הולך בכיוון הנגדי.

חזון זו התחייבות ללכת בכיוון ברור שאותו קבעת לחברה, חלק לא מבוטל ממנהלי עסקים מנסים להתחמק מלכתוב חזון,  כשאין חזון מה שלא תעשה יהיה טוב! לכל מקום שתלך זה בסדר באותה מידה, תמיד נגיע לאן שהוא…

בחזון אין יעדים כמותיים – זה לא תפקידו של החזון לומר אני רוצה להיות חברה שמרוויחה מיליארד שקל בשנה, יחד עם זאת החזון צריך להיות בר השגה.

דוגמאות לחזון פוליטי:

"אם תרצו אין זאת אגדה", בנימין זאב הרצל – החזון שלו הוא אינו אם תרצו אין זו אגדה, זה לא החזון שלו, החזון שלו זה מדינת היהודים. אם תרצו אין זו אגדה זה סלוגן שאומר שאפשר לחבר אנשים שמפוזרים בכל העולם סביב רעיון, אין תיאור יותר טוב מזה למה חזון יכול לעשות לחברה, הרבה יותר מהערכים המספריים הרעיון יכול לגבש קבוצה של אנשים למטרה מסוימת- השגת החזון

מרטין לוטר קינג טבע את המושג "I have a deram"'  בחזון אתה לא צריך להוכיח אתה צריך להאמין במשהו ולשכנע שהוא בר השגה.

ג'ון פיצג'רלד קנדי (JFK) קבע חזון שמטרתו הנחתת אדם על הירח והחזרתו, האם זה היה הדבר הכי חשוב והכרחי בארה"ב באותה תקופה? לא! אבל זה היה מספיק גדול ונשגב..

ברק אובמה הטביע את המונח yes we can  , אומנם זהו משפט ריק מתוכן אולם הוא שירת אותו מצוין . המשפט יצר תחושה של ניצחון על איזה רוע לא ברור . בגלל שחזון היה ריק מתוכן הוא לא יכול היה להחזיק הרבה זמן, זו דוגמה קלאסית לשימוש בסלוגן כמעט שיווקי שאין לו ערך בפני עצמו.

מתי חזון הוא בעל ערך?  כשהוא מבדל, כשהוא מלהיב את שומעיו, כשהוא מאחד מספר אנשים לאותה מטרה חשובה או נשגבה שהם ירצו להשקיע את כל כולם במטרה הזאת.

החזון מדיני יכול להכתיב כיוון של פיתוחים טכנולוגיים, לימודים או השקעה בתעשייה. חזון מסוג  זה יסייע לכוון מדינה שלמה לכיוון מסוים.

חזון פוליטי מדיני קל לייצר וקל לחלוק עם סביבה גדולה של אנשים – כי לגופים/קבוצות פוליטיות יש מטרות נשגבות שגדולות בהרבה מהערך הפרטי של האנשים שקבוצה הזאת.

כשהנשיא שמעון פרס ז"ל טבע את המושג "מזרח תיכון חדש" הוא למעשה ניסה לאחד את תושבי ישראל לכיוון של עשיית שלום תוך הבטחה כי השלום הזה הנשגב יביא קץ למלחמות וחיים טובים לילדי ישראל.

חזון מאוזן הוא חזון שמביא בחשבון את בעלי העניין בחברה, אך לא בהכרח את כולם, יכול להיות שבחזון יודגש בעל עניין אחד במיוחד מתוך אמונה שאם דואגים לו דואגים לכולם.

חשוב מאוד שהחזון יבדל אותנו!! אם הוא דומה לחברה אחרת זו החמצה, עלינו כמנהלים לכתוב חזון ייחודי בכך שנמצא את הדבר המסוים שמבדיל את העסק שלי מחברות אחרות.